Derék-, hát-, nyak fájdalom: emberi mivoltunk, azaz a két lábon állás és járás nagy megterhelést jelent a gerincnek. Ennek következtében az életkor előrehaladtával degeneratív folyamatok kezdődnek a gerincet alkotó képletekben. Az ülő munkát – , nehéz fizikai munkát végzők, a túlsúllyal élők és a mozgásszegény életmódot folytatók különösen veszélyeztettek. A porckorong kidomborodása okozhat fájdalmat az adott régióban (pl. csak a nyaki fájdalom jelentkezik), de az ideggyök nyomás alá kerülésével akár fejfájást, vagy végtagba kisugárzó fájdalmat, zsibbadást is okozhat. A kezelésében jó eredménnyel alkalmazható a McKenzie terápia. A fájdalom csökkenése után fontos a mozgásterjedelem helyreállítása, tartásjavítás és a megfelelő izmok nyújtása, erősítése. Sok esetben fűzőt javasol az orvos, de nagyon fontos odafigyelni a viselés szabályaira és a törzsizmok megerősítésére.
A végtagok ízületeiben is végbemehet ez a kopásos jellegű folyamat. Leginkább a teherviselő alsó végtagok ízületei (tipikusan a térd és a csípő) válnak érintetté. Az ülő munkát -, nehéz fizikai munkát végzők, a túlsúllyal élők és a mozgásszegény életmódot folytatók nagyobb valószínűséggel és akár fiatalabb életkorban tapasztalhatják az ezzel járó kellemetlenségeket. Kezdetben az indítási fájdalom jellemzi, pár mozdulat után az ízület „bejáródik” , ezzel együtt a fájdalom és a merevség megszűnik. Később a fájdalom állandósulhat, mozgásbeszűküléssel társul. Mozgatás közben akár ropogáshoz hasonlító hangot is hallhatunk. A kezelés fontos részét képezi a gyógytorna. A folyamat progressziójának lassítása a cél, ezzel akár a műtét időben eltolhatóvá válhat. Ha a műtét már elkerülhetetlen, akkor a műtétre való felkészítésben illetve a műtét utáni rehabilitációban van szerepe.
A hanyagtartás az egy olyan rossz testtartást jelent, amit a gyerek kezdetben aktívan még tud korrigálni (pl. ha rászólnak a szülei). Egyik formájában a vállak előreesnek, a fej előrehelyezett és a has előre domborodó. Általában őket noszogatjuk a húzd be a hasad, húzd ki magad vagy ki a mellet, be a hasat felszólításokkal. Gyakran fáradékonysággal, gyengeségérzettel párosulhat. Sokszor lúdtalpasok. Fontos a helyes testtartás megtanítása, izomerősítés.
A lúdtalp mára már népbetegségnek számít, nagyon sok gyerek és felnőtt érintett, amely kezdetben nem okoz fájdalmat, mégis foglalkozni kell vele, mert további problémákat generálhat, a lábon olyan elvátozásokat, mint pl. kalapácsujj, bütyök és akár derékfájáshoz is vezethet. A torna elsősorban a boltozatot tartó izmok erősítését célozza meg. A lúdtalp betét viselése segít, de a láb tornáztatása és az izmok erősítése nélkül hosszútávon ronthat a már meglévő helyzeten.
Scoliosis (gerincferdülés):ez a gerincen oldalirányú görbület(ek)et hoz létre, amelyek elfordulhatnak egymáshoz képest. A gyerek testén aszimmetriákat fedezhetünk fel. A lapockák, csípőlapátok nincsenek egy magasságban, a törzs-kar háromszög sem egyforma a két oldalon. Bizonyos esetekben előrehajláskor az egyik oldalon kiemelkedést, púpot, míg az ellenkező oldalon bemélyedést, völgyet láthatunk. A rendszeres orvosi vizsgálat mellett a fűzőhordás és a rendszeres sport, torna javasolt.
A neurológiai kórfolyamatok az idegrendszer károsodása következtében léphetnek fel (pl. Parkinson- kór, sclerosis multiplex, stroke). A tünetek széles skálán mozoghatnak, megváltozhat az izomtónus, izomerő csökkenést tapasztalhatunk. Egyensúlyzavarok léphetnek fel, ezáltal az elesések lehetősége nagyobb, amelynek kivédése idős korban különös prioritással bír. A mozgás koordináltsága is zavart szenvedhet, ezért ügyetlenebbek, fáradékonyabbak lehetnek. Ezekben az esetekben jól alkalmazható a Bobath módszer. Ezekben az estekben is az életminőség javítása a cél. Az ischaemiás stroke után a felállás és a járás újratanulása azonnal elkezdhető, így lehetőséget kínálva a páciensnek a wc használatra, hiszen a kiszolgáltatottság és a pelenkázás az egyik legkétségbeejtőbb élethelyzet.